Ako vyčistiť upchatý záchod

Upchatý záchod je obrovská nepríjemnosť. A pokiaľ bývate v dome iba s jednou kúpeľňou a jedným WC, o to viac je situácia vážnejšia. Preto ak sa vám v toalete zrazu začne hromadiť voda – potrubím začne ťažko odtekať, mali by ste vyhlásiť stav najvyššej pohotovosti. Zle začína byť aj vtedy, keď voda po chvíli horko-ťažko odtečie, avšak ďalšie spláchnutie vráti opäť všetko do misy. Ako vyriešiť menšie či väčšie problémy v spojitosti s upchatým záchodom a neodtekajúcou vodou, si povieme v našom článku.

 

Príčiny upchatého záchodu
Väčšinou je dôvodom neodtekania vody zo záchoda pevná prekážka, ktorá uviazla v odtokovom ohybe záchodovej misy. Často je až k neuvereniu, čo všetko sa tam dá nájsť a čo všetko niekto dokáže vyhodiť do záchoda. Väčšinou je vyriešenie upchatia toalety pomerne jednoduchý proces, avšak niekedy sa predsa len môže stať, že prekážku je ťažké odstrániť. Nemusíte však vždy volať inštalatéra, treba len vedieť, ako čo možno najúčinnejšie používať nástroje, ktoré na túto prácu používame.
Čím všetkým teda býva záchod upchaný? Čo by ste rozhodne nemali splachovať do záchoda?
Prinášame vám zoznam tých najčastejších vinníkov upchávania odtoku:
Olej a tuk z vysmážania – olejovitý odpad z vysmážania je vôbec to najhoršie čo môžete spláchnuť do záchoda. A neplatí to len pre záchod. Problémy vám to narobí aj v kuchyni, kde sa vám po krátkom čase naisto upchá sifón a odtok z umývadla. Keďže je olej nerozpustný vo vode, začne sa v trubkách usádzať, až ich nadobro ucpe a voda prestane cezeň odtekať. Preto odpad po vysmážaní by ste mali odovzdávať jedine do zberných nádob. Rovnaké dôvody a postup zbavovania sa odpadu pochopiteľne platia aj pre maslo a margarín.
Múka a cesto – s vodou priam vražedná kombinácia. Vytvorí sa totiž lepkavá hmota, ktorá sa v odtoku usadí a postupne ho celý upchá. Odstrániť takúto lepkavú hmotu potom môže byť problém.
Usadenina z kávy a škrupinky z vajíčok – veľa ľudí neváha vyhadzovať do odtoku odpad kávy alebo škrupinky z vajíčok. Potom sa čudujú, ako rýchlo sa im upchá odtok. Nielen na záchode ale aj v kuchyni. Tieto dve veci tiež patria jedine do koša a do bioodpadu.
Cestoviny a ryža – možno sa to nezdá, ale tieto dve potraviny majú jednu spoločnú vlastnosť. A síce, že vďaka vode dokážu zväčšiť svoj objem v odtoku a tým ho časom upchať.
Nálepky z ovocia – pozor na všakovaké nálepky rôzneho druhu. Či už ide o nálepky z ovocia alebo o obyčajné pracovné, okrasné či školské. V potrubí to nerobí dobrotu.
Chumáče vlasov a chlpov – to pozná asi väčšina domácností. Chumáče vlasov v kúpeľni kam sa len pozrieš. Problém potom môže napríklad nastať ak si povysávate byt či dom pomocou vysávania do vody a odpad vylejete do záchoda. Čo sa týka odtoku v kúpelni alebo v umývadle, je veľmi rozumné zaobstarať si sitko, ktoré vám vlasy zachytí.
Pevné nečistoty – tu sú častým problémom napríklad hygienické vložky, nadmiera toaletného papiera, rôzne obrúsky, vlhčené sertvítky, či priamo celý obed alebo večera. Tomuto by ste sa mali rozhodne vyhnúť a odpad separovať do zberných nádob na to určených. Na druhú stranu ale našťastie, pevné nečistoty sa z odtoku odstaraňujú celkom ľahko. Samozrejme, ak dodržíte správny postup tak ako ho opíšeme nižšie v článku.
RADY ODBORNÍKA:
Problém môže nastať aj v prípade, ak máte staršiu toaletu so slabým splachovaním a minimálnym prietokom. Preto pokiaľ ste aj obmedzili používanie toaletného papiera a stále máte problém so splachovaním, tak je asi ten správny čas toaletu vymeniť za novší model.
Ak sa upchávajú aj iné odtoky v domácnosti, nielen WC, tak to môže znamenať hlbší problém s kanalizáciou. Najčastejšie ide o hromadenie pevných odpadov v potrubí, avšak nemožno vylúčiť ani napríklad hromadenie koreňov stromov, ktoré rastú do línie potrubia. V týchto prípadoch si žiaľ už sami neporadíte, treba volať odborníka.
Skúste splachovať po krokoch, aby ste tak zabránili preťaženiu odtoku.
Prvá pomoc pri upchatí toalety
Ak si pri splachovaní všimnete, že voda z misy neodteká, je treba konať rýchlo. Inak by vám mohlo hroziť, že voda nakoniec z misy pretečie a spôsobí potopu. Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob je zastaviť prívod vody za toaletou. Jediné otočenie kohútikom a pohroma je odvrátená. Môžete tak prejsť k samotnému upchatiu toalety.
VEDELI STE, ŽE: Prívod vôdy môžete zastaviť aj druhým spôsobom – odstaviť vodu v nádržke WC. Táto možnosť je však o čosi pomalšia. Treba totiž najskôr sňať veko nádržky WC a až potom zatvoriť otvorenú klapku na prívod vody do nádržky.
Rýchle uvoľnenie odtokovej vody

Keď je prívod vody zavretý a nehrozí pretečenie z misy záchoda, môžete sa pustiť do samotného uvoľnenia upchatia odtoku. Väčšinu prípadov upchatia zvládne obyčajny gumový zvon. Dostatočne silné pumpovanie odstráni väčšinu problémov. Hlavne ak upchatie nezapríčinil nejaký pevný predmet, ktorý sa v ohybe odtoku pevne zakliesnil. Pochopiteľne tu platí, že čím väčší zvon, tým lepšie. Stačí ho iba ponoriť do vody tak, aby obopínal celý otvor odpadu a začať pumpovať. Pokiaľ sa vám zvon nechce prisať na odpadové potrubie, treba ho nachvíľu namočiť do horúcej vody.
V prípade ak sa neponáhlate, oplatí sa chvíľu počkať. Hlavne toaletný papier by sa mal sám od seba po nejakom čase rozpustiť. Samozrejme záleží aj od toho, aké veľké množstvo upchalo odtok. Upchatý odpad je tiež možné uvoľniť odčerpaním vody zo záchodovej misy. Ak už nie priamo pomocou nejakej pumpy, tak pomocou gumených rukavíc, s ktorými dokážete uvoľniť drobnejšie upchávky.
Čistenie upchatého záchodu
Na čistenie odtoku upchatého záchodu môžete použiť rovnaké čistiace prostriedky aké používate na čistenie odtoku v kuchyni alebo v kúpeľni. Okrem bežne dostupných chemických prípravkov, ktoré sa dajú kúpiť v drogérii, máte po ruke aj niekoľko osvedčených domáckych receptov. Boli by ste prekvapení, ale často fungujú lepšie ako drahá chémia.
Tu je zoznam najčastejších spôsobov čistenia upchatého odtoku v záchode:
Mydlová horúca voda – najjednoduchší, ale veľmi účinný spôsob čistenia. Keďže prevádzka toalety je založená na gravitácii, tak stačí pridať na sile. Budete potrebovať veľký hrniec, horúcu vodu (stačí voda z kohútika o maximálnej teplote) a saponát/mydlo. Cieľ je jasný. Dostať do záchodovej misy v čo možno najkratšom čase čo možno najviac horúcej vody a mydla. Mydlo pridávajte priamo do odtoku. To zaistí vysoký pomer mydla k vode. Samozrejme, pri nalievani vody si dávajte pozor, aby ste vodu nepreliali z misy. Našťastie väčšinou je odtekanie vody z misy do odtoku zachované, hoci je spomalené. Potom už len stačí počkať, kým stojaca voda klesne dole a spláchnite. Pamätajte, že tento postup budete možno musieť opakovať aj niekoľkokrát.
Sóda a ocot – domáci univerzálny čistič skoro na všetko. Sóda bikarbóna spolu s octom je efektívna na mnohé povrchy, odtoky nevynímajúc. Použitie je pritom veľmi jednoduché. Sódu treba nasypať do upchatej misy a potom opatrne priliať dva hrnčeky octu. Zmes začne búrlivo bublať, čo je však dobrým znamením. Vyčkajte pár minút a potom spláchnite toaletu. Ak nepomohlo, postup zopakujte.
Chemické prípravky – silné, no opatrne s nimi. V drogérii je možné zakúpiť niekoľko výrobkov, určených priamo na upchatý záchod. Z nich najúčinnejší je hydroxid sodný, ktorý si veľmi rýchlo dokáže poradiť aj s nežiadúcou prekážkou v odtoku. Na druhú stranu jeho použitie môže byť aj rizikové, najmä v súvislosti s celistvosťou glazúry záchodovej misy. Z tohto pohľadu je výhodnejšia Epsomská soľ, ktorú mnohí z nás označujú ako „bomba do kúpeľa“. Pracuje na podobnom princípe chemického rozpúšťadla ako hydroxid, no šetrnejšie. Pochopiteľne, prípravku treba nechať pár minút na pôsobenie a až potom spláchnuť.
Enzymatický čistič odpadov – obsahuje enzýmy, ktoré dokážu rozkladať organické usadeniny, akými sú napríklad vlasy, chlpy, či mastnota. Je výbornou ekologickou alternatívou za agresívne chemické prípravky. Nielenže neznečisťuje odpadové vody a životné prostredie, ešte je aj šetrnejší k potrubiu a vašej záchodovej mise. Toto riešenie je však vhodné iba za predpokladu, že za upchatím záchoda nie je nejaká pevná prekážka. Jedinou nevýhodou tohto čističa je, že po jeho aplikácii musíte pomerne dlho čakať kým zaúčinkuje (pár hodín, prípadne celá noc).
Drôtený vešiak – dobrý, keď nie je nič iné po ruke. Stačí rozmotať drôtenný vešiak, až kým sa nenarovná. Potom koniec drôtu vsuňte do upchatej oblasti odtoku a začnite štuchať až kým sa odtok neuvoľní. Radšej ale koniec vešiaka zakryte lepiacou paskou, aby ste nepoškodili glazúru misy.
VEDELI STE, ŽE: Na čistenie odtoku v záchode je účinná aj Coca-Cola spolu s práškom do pečiva. Treba len jeden celý prášok nasypať do upchatého odtoku a zaliať ho Coca-Colou. Jednoduché, ale veľmi účinné.
Pochopiteľne, ak vyššie zmienené metódy čistenia záchodového odtoku nezaberajú, je čas prejsť na mechanický spôsob. Tu najčastejšie máme po ruke dve možnosti: špeciálny záchodový zvon a drôtennú pružinu s kľukou (tzv. mechanický krtko).
Ako používať špeciálny záchodový zvon?
Špeciálny záchodový zvon je tvarovo trochu iný, než aký sa používa na čistenie drezov, vaní či spŕch. Má zúženú spodnú časť, aby sa zmestil do otvoru v záchodovej mise. Samotný zvon je zase väčší, a to z dôvodu, aby dobre tesnil okolo vonkajšej strany otvoru.
Pri práci treba dodržať nasledovný postup:
Pridajte vodu do toalety – stačí jej pridať do polovice záchodovej misy. Bez vody by totiž nefungovalo tesnenie okolo vypúšťacieho otvoru.
Pripravte si zvon – príruba (úzka časť) na spodnej časti zvonu musí byť vysunutá. Táto zúžená časť je na mnohých modeloch záchodových zvonov zasunutá, aby sa dal zvon použiť aj na umývadlá a vane.
Umiestnite zvon do odtoku – a to pod takým uhlom, aby sa pohárik zvona naplnil vodou pri spúšťaní. Zvíšite tak prítlačnú silu. Nezabudnite nasadiť zvon na otvor v mise tak, aby bola príruba vo vnútri otvoru. Pohár by mal vtedy tesniť okolo vonkajšej strany otvoru.
Začnite pumpovať – rýchlym a silným tlakom zatlačte zvon nadol, aby ste uvoľnili prekážku v odtoku. Pamätajte, že počas pohybu musíte udržiavať dobré tesnenie okolo otvoru. Keď zvon potom vyjde opačným pohybom hore, vytvorí želaný sací efekt. Ten pomôže uvoľniť upchatie. Keď následne potom zvon zase klesne, vytvorený tlak zatlačí upchatie smerom dolu cez odtok.
Vytiahnite zvon z misy – a to približne po piatich, šiestich cykloch pumpovania. Ak vám väčšina vody z misy zmizne, tak máte vyhrané. Pravdepodobne ste upchatý odtok vyčistili a prekážku odstránili.
Urobte kontrolu – spláchnite, aby ste zistili, či sa upchatie odstránilo. Dajte si ale pozor. Ak sa začne voda v mise opäť hromadiť, rýchlo zastavte prívod vody do záchoda (už zmieneným spôsobom uvedeným vyššie v článku).
Proces opakujte – až kým upchatie nebude odstránené. Pokiaľ sa to nepodarí, je čas volať odborníka.
Ako používať mechanického krtka?
Mechanický krtko má podobu niekoľko metrovej pružiny s kľukou. Dá sa kúpiť takmer v každej drogérii alebo domácich potrebách. Pochopiteľne, nevyčistíte ním iba záchodový odtok v mise, ale aj akékoľvek iné potrubie. Takže ide o veľmi užitočnú vecičku. Vyzerá ako zahnutý hák alebo špirála, ktorá sa otáčaním kľuky a teda aj celej pružiny “ryje” dopredu. Prekážku, na ktorú natrafí, dokáže buď rozrušiť (a voda začne odtekať), alebo na seba navinúť (napr. vlasy a chlpy).
Práca s mechanickým krtkom vyžaduje nasledovné kroky:
Príprava mechanického krtka – zatiahnite lanko pružiny tak, aby sa hrot dostal na koniec vodiacej rúrky. Potom vložte vodiacu trubicu do toalety tak, aby koniec kábla dočiahol do odtokového otvoru. Bez odmontovania sifónu sa to však asi nezaobíde. Zároveň aspoň skontrolujete, či nie je náhodou zanesený, alebo upchatý. Ak áno, poriadne ho vyčistite.
Zatiahnite rukoväť – a to v smere hodinových ručičiek. Následne postupne kábel zatlačte až do miesta, kde narazí na odpor.
Začnite pomaly točiť kľukou – aby ste sa uistili, že sa kábel vo vnútri toalety nezasekol. Ak si to bude situácia vyžadovať, možno budete musieť zmeniť smer točenia. Pomaly začnite tlačiť špirálu hlbšie do potrubia, aby ste lanko previedli cez ohyby odtoku toalety.
Vytiahnite kábel z toalety – pokiaľ začala voda z potrubia odtekať, máte vyhrané. Nasaďte naspäť sifón a ešte raz skontrolujte, či voda potrubím odteká. Pokiaľ áno, prečistite ešte potrubie chemickým alebo domáckym prípravkom tak, ako sme opísali vyššie.
RADA ODBORNÍKA:
Počas otáčania kľuky a vyťahovania kábla z toalety postupujte opatrne. V opačnom prípade by ste si mohli nechtiac poškriabať glazúru misy.